Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł kontra gmina Olsztyn. Zobacz film!

 • 27/03/2018 09:28
 • 3

Jak już informowaliśmy - w miniony piątek w olsztyńskim Sądzie Rejonowym odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł kontra gmina Olsztyn. Bój się toczy o zwrot kosztów usunięcia czerwonej farby z symbolu sierpa i młota z pomnika autorstwa Ksawerego Dunikowskiego, zwanego potocznie "szubienicami". Rozprawę rejestrował Stanisław Olsztyn, autor bloga kuprawdzie.pl. Zachęcamy do obejrzenia filmu z wypowiedziami "strony pozwanej", czyli Kozioła i Kałudzińskiego.

Zdaniem strony wnoszącej pozew, pozwani dokonali tego czynu bez tytułu prawnego.

- Nie będę tutaj polemizowała z państwa stanowiskiem odnośnie tych symboli, czy są właściwe, czy niewłaściwe, bo w tej sprawie to jest nieistotne. Rzecz, która należy do powoda, została zniszczona. To zniszczenie zostało naprawione i trzeba zwrócić koszty. Manifestowanie przez niszczenie - bo malowanie czerwoną farbą to jest niszczenie - jest łamaniem prawa - mówiła pełnomocnik powoda.

Zdaniem pozwanych, Kozioła i Kałudzińskiego, sprawa dotyczy sytuacji, kiedy za tydzień - zgodnie z polskim prawem - nie ma prawa w Polsce istnieć ani jeden sowiecki pomnik. Oprócz tego jednego w Olsztynie, który pod fałszywą nazwą (Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, przyp. red.) został wpisany do rejestru zabytków.

- My swoim działaniem nie wyrażamy zgody na istnienie tego pomnika w centrum naszego miasta. Zwłaszcza, że kodeks karny mówi o tym, że kto eksponuje symbolikę państwa totalitarnego, a takim niewątpliwie symbolem jest sierp i młot, narusza prawo.

Chcemy zwrócić uwagę władz miejskich na to, że mamy w Olsztynie problem. Jest najwyższy czas - 29 lat minie od odzyskania przez Polskę niepodległości... Jesteśmy podobno niepodległym państwem, a jednak ulegamy wpływom mocarstwa sąsiedniego, które jako Związek Sowiecki, zainstalowało nam tutaj te pomniki.

A teraz to państwo używa ich, jako narzędzia do ingerencji w wewnętrzne nasze sprawy. Na to nie wyrażamy zgody.

Uważamy, że władze naszego miasta, które tolerują, a nawet konserwują, istnienie sowieckiego symbolu, przyczyniają się w ten sposób do mieszania się w nasze wewnętrzne sprawy przez obce mocarstwo - tłumaczyli pozwani.

Sędzia Justyna Smolińska odrzuciła wniosek strony pozwanej o przesłuchanie świadków, jako że - jej zdaniem - okoliczności wydarzeń nie budzą wątpliwości i zeznania świadków niczego nowego do sprawy zwrotu kosztów nie wniosą.

Sprawa została odroczona na wniosek strony pozywającej do 20 kwietnia, przede wszystkim po to, by powód mógł dostarczyć szczegółową kalkulację poniesionych kosztów.

Pierwsza faktura wystawiona przez firmę czyszczącą opiewała na blisko 4 tys. zł.

- Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz chyba zastosował jakiś nadzwyczajny rabat dla tych niebezpiecznych wandali, i wystawił im rachunek po 600 zł na łebka. Skandal! - ocenia ironicznie Stanisław Olsztyn.

 

źródło, foto i film: Stanisław Olsztyn, kuprawdzie.pl

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

kir 28/03/2018 09:17
"Zwłaszcza, że kodeks karny mówi o tym, że kto eksponuje symbolikę państwa totalitarnego, a takim niewątpliwie symbolem jest sierp i młot, narusza prawo" - powiedzieli Kałudziński i Kozioł. Wychodzi zatem na to, że to oni złamali prawo, bo malując na czerwono, wyeksponowali - niewidoczny wcześniej zupełnie - sierp i młot...
him 28/03/2018 11:01
kir jak zwykle ułomny na umyśle. chodzi o to, żeby wreszcie takie ślepoty jak kr zobaczyły że tam jest zakazany sierp i młot, taki jak kir
kir 28/03/2018 15:35
Szanowny panie, ja nikogo nie obrażam. Pan - i owszem. Poza tym - wychowałem się w pobliżu tegoż pomnika. Bawiłem się z innymi dzieciakami z podwórka i ulicy na pozostałościach po przedwojennej fabryce zapałek i innej drzewnej "galanterii". Tłukliśmy się kijami z owych ruin także przy pomniku i na nim. Pies z kulawą nogą nie zwracał uwagi na żaden sierp i młot. Tego znaku nie było prawie widać. Żeby go dokładnie zobaczyć, trzeba było wejść po schodach na pomnik i zadrzeć głowę do góry. Dlatego też napisałem o sprzeczności w wypowiedzi panów Kałudzińskiego i Kozioła. Nikogo przy tym nie obrażając. W przeciwieństwie do pana...

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Jechał fordem buspasem, potrącił 9-letnią dziewczynkę

Niestety, w wyniku tej skrajnej nieodpowiedzialności doszło do potrącenia dziewczynki. Kierowca forda już utracił prawo jazdy. Z... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 12:29
 • 0
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Echa artykułu o "Prowincjonalnej nadzwyczajnej kaście"

Prokuratura Krajowa „przygląda się uważnie oczami" ...Prokuratury, której właśnie też trzeba się przyjrzeć. Mam poważne... Zobacz więcej »
 • 25/09/2018 11:28
 • 2
 • warmiak

  Ukradł samochód, podrabiał przelewy. Osiem zarzutów dla ...nastolatka

  To był taki sposób na zarobienie pieniędzy - mówił w rozmowie z policjantami 18-letni elblążanin. Wyszukiwał on auta do... Zobacz więcej »
  • 25/09/2018 10:59
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Nocne rajdy na ulicach Olsztyna udręką dla mieszkańców

   Działania policjantów to również reakcja na sygnały ze strony mieszkańców, dotyczące ścigających się i driftujących aut, które... Zobacz więcej »
   • 25/09/2018 09:57
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego