Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Wrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom... Wojciech Kętrzyński w Powstaniu Styczniowym

 • 28/01/2019 08:39

Trwające 15 miesięcy Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku i jest  uznawane za najważniejsze z polskich powstań. Było inspiracją dla kolejnych zrywów niepodległościowych początku XX wieku, Powstania Warszawskiego, powstania antykomunistycznego lat 1943-1963 czy ruchu Solidarności.

Za koniec powstania uważa się aresztowanie przez władze carskie ostatniego jego przywódcy, Romualda Traugutta w dniu 10 kwietnia 1864 roku, choć w naszej zbiorowej świadomości końcem tego wielkiego zrywu była śmierć Traugutta i pozostałych członków Rządu Narodowego, powieszonych na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku. Gwoli przypomnienia - dowódca ostatniego oddziału na Podlasiu, kapelan powstania ks. Stanisław Brzóska został zamordowany na szubienicy w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 roku.

Na mniejszą skalę zryw powstańczy oparł się o tereny obecnych Warmii i Mazur i postać Wojciecha Kętrzyńskiego zasługuje na szczególny szacunek. Bo był to Polak, ale tak naprawdę "z „odzysku". Urodził się 11 lipca 1838 w Loetzen - obecne Giżycko. Przy urodzeniu otrzymał imię i nazwisko Adalbert von Winkler. Ojciec pochodził ze szlacheckiej rodziny kaszubskiej herbu Cietrzew. Matka Eleonora z domu Raabe pochodziła z Nowej Wsi koło Iławy.

Z otrzymanego w 1856 roku listu od swej siostry, dowiedział się o polskim pochodzeniu rodziny. Dawniej jego rodzina nosiła nazwisko Kętrzyński. Od tej pory zainteresował się z wielką pasją sprawą polską. Współpracował z Oskarem Kolbergiem, któremu przekazał zbiór pieśni mazurskich. Uzupełnił zbiory Gustawa Gwizjusza i Henryka Sienkiewicza, który przy pisaniu "Potopu" korzystał z jego wiadomości.

Udział w Powstaniu Styczniowym polegał głównie na organizowaniu transportów broni. Został aresztowany wraz z Leopoldem Różyckim 11 września 1863 roku we wsi Jaroty i uwięziony w Bramie Górnej w Olsztynie pod zarzutem zdrady. Po początkowym uwolnieniu od tego zarzutu, aresztowano go ponownie 6 października 1863 roku i osadzono w więzieniu Moabit w Berlinie. Jego sprawa była rozpatrywana w wielkim procesie 135 Polaków w Berlinie. 23 grudnia 1864 roku skazano go na rok więzienia w twierdzy kłodzkiej. Po odzyskaniu wolności spotykały go ogromne trudności w znalezieniu pracy, szczególnie na terenach, gdzie zamieszkiwali Polacy.

W 1868 roku opublikował w Gazecie Poznańskiej pracę  "O Mazurach", a w 1882 roku - "O ludności polskiej w Prusiech, niegdyś krzyżackich".

Pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono w 1946 nadając miastu Rastembork nazwę  "Kętrzyn". W wielu miastach - na przykład w Olsztynie, Gdańsku, Giżycku, Ostródzie, Szczytnie, Braniewie, Nidzicy czy Pasymiu - ulicom także patronuje Wojciech Kętrzyński.

W Olsztynie mamy też osiedle Wojciecha Kętrzyńskiego, zaś w latach 1969-1994 w Bemowie Piskim Centralna Szkoła Specjalistów Artylerii nosiła imię Kętrzyńskiego. Założony w 1963 roku w Olsztynie Ośrodek Badań Naukowych także nosi imię tego wybitnego polskiego historyka.

Swoją wypowiedź o tym wybitnym twórcy spuentuję słowami samego Wojciecha Kętrzynskiego:
                        

                           "Wiarę, mowę ukraść mi mogliście
                             Ale serca z piersi nie wyrwaliście
                             Serce me zostanie zawsze polskie"

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego