Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Wszystkich Świętych i Zaduszki nie dla wszystkich

 • 31/10/2018 10:00

Przede wszystkim chciałbym się na początku serdecznie przywitać z internautami, którzy również odwiedzają strony Expressu Olsztyn i zapewnić, iż mimo bardzo ograniczonego czasu i nawału obowiązków postaram się choć raz w tygodniu wypowiedzieć na jego łamach. Chciałbym pochwalić się tym, iż pomysłów mam multum i chciałbym skorzystać z gościnnego forum Expressu Olsztyn i wymienić istotne poglądy. Wybór tematu jest oczywisty. Tuż przed świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami pewna zaduma i nostalgia jest obecna wokół nas, czy tego chcemy czy nie.

Może skupię się w związku z tym nad pewnymi szczegółami, bo czasem diabeł tkwi w szczegółach...

Nie jest tajemnicą, pewne środki cyklicznie trafiają do Urzędu Wojewódzkiego na prace remontowe cmentarzy. Od lat widać jak w soczewce, że pewne obszary są uprzywilejowane według jakiegoś klucza, inne natomiast niekoniecznie .

Moim zdaniem doradcy są od tego, by uwzględnili politykę historyczną regionu oraz priorytety, co w jakiej kolejności ma być odnawiane. Różne lobby olsztyńskie będą różnie reagowały. Dla jednych będzie ważna kwestia do 1945 r., czyli cmentarze Allenstein, inni znowu zauważą konieczność dofinansowania pewnych remontów na olsztyńskim cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, jeszcze inni podreślą konieczność zajęcia się małymi cmentarzykami w województwie.

Moim zdaniem wraz z kierownictwem cmentarzy w całym regionie Warmii i Mazur należałoby zrobić coś w rodzaju kwerendy. Nie likwidować na przykład grobów ludzi szczególnie zasłużonych, którzy nie mieli rodziny i opieka nad takim grobem nie istniała, a co najwyżej była przypadkowa. Samorządy w takich sytuacjach powinny mieć jakieś pule pieniędzy odłożonych na ten cel.

Kolejna sprawa to tak zwane Aleje Zasłużonych, gdzie obecnie na przykład na olsztyńskim cmentarzu przy ul. Poprzecznej leżą w dużym procencie "utrwalacze władzy ludowej", byli zomowcy, ormowcy, prześladowcy Niezłomnych. Ten problem w przyszłości sam się nie rozwiąże. Chociażby były dyrektor cmentarza, pan Raube, uciekał od tego tematu jak mysz do dziury.

Ostatni ważniejszy temat to kwestia nielicznych Żołnierzy Niezłomnych, których groby są zaniedbane, bo nie ma spadkobierców, bądż zbeszczeszczone i okradzione z symboli typu ryngrafy czy tablice nagrobne, gdzie były umieszczane pseudonimy.

W Olsztynie polityka historyczna jest prowadzona wybiórczo, czasem bez ładu i składu. Powstałe obeliski i umieszczone na nich tablice to policzek dla historyków i ludzi miłujących prawdę. Mam na myśli te powstałe po 1945 roku.

Brak też symbolicznych upamiętnień żołnierzy, których nazwiska powinna znać młodzież regionu ze względu na ofiarę z ich młodego życia. Mam na myśli formacje patriotyczne z pominięciem żołnierzy NKWD, KBW, UB, SB i innych zdradzieckich formacji, które służyły obu naszym okupantom.

Teraz wyjaśnię wprost, o co chodziło w tytule artykułu. Święta 1 i 2 Listopada powinny być dla wszystkich, którzy w prawdzie staną w kwestii oczywistej - doczesnej posługi wobec Zmarłych. Tylko jak się to ma do tego fakt, gdy komunistyczni zbrodniarze praktycznie od roku 1944 zabijali AK-owców i grzebali ich w często nieznanych do dziś dołach śmierci?

A co z ponad 600 ofiarami obławy augustowskiej? No właśnie, przeważnie kaci informacje o tajnych pochówkach zabrali do grobu .

Do wyjaśnienia zostało sporo spraw, ale teraz Drodzy Państwo zachowajmy powagę i skupienie krótko przed tymi świętami.

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego