Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Wydarzenia 1968 – czy Rząd Izraela zamierza u nas nauczać historii?

 • 14/03/2018 09:13
 • 2

Tak się składa, że słabo pamiętam wydarzenia z 1968. Może to i lepiej, podchodzę ze sporym dystansem do tej daty. Zawsze kieruję się w spornych kwestiach kwestią przyczynowo – skutkową i zastanawiam się długo dlaczego coś – nie wychodzi? Do tanga trzeba dwojga – chciałoby się powiedzieć, no i zawsze trzeba stanąć w prawdzie, nawet jeśli ta prawda jest niewygodna i wtedy to nawet trzeba jeszcze odwagi i niezłomności, a z tym w dzisiejszym świecie bywa bardzo różnie.

Fakt faktem "wykluł" nam się problem polsko – izraelski i trzeba chcąc niechcąc, wrócić do odległej daty marca 1968 roku. Należałoby powiedzieć wprost – działaczy, funkcjonariuszy pochodzenia żydowskiego wygnali nie jacyś Polacy, tylko bardzo konkretni nieliczni funkcjonariusze PZPR, którym to w jakimś konkretnym momencie w naszej wspólnej historii – owi działacze o rodowodzie żydowskim, zaczęli "doskwierać".

Przypomnę internautom tylko króciutko spór na linii partyjnej tzw. Puławian i Natolińczyków i osoby, które w tym sporze tak ochoczo uczestniczyli np. towarzysz Wojciech Jaruzelski czy towarzysz Mieczysław Moczar i owe czystki z gorliwością wykonywali. Z drugiej zaś strony trzeba podkreślić, iż w tym czasie państwo Izrael z otwartymi ramionami przyjmowało swoich ziomków, bo taki w tym czasie był kierunek polityki państwa żydowskiego.

Dlatego chętnie nadstawiam ucha, by zrozumieć argumenty polityków izraelskich, ale z przykrością stwierdzam – są nierzetelne, niespójne, agresywna retoryka rządu Izraela jest nie do zaakceptowania. Światowy Kongres Żydów powinien dla dobra stosunków polsko – izraelskich zweryfikować własne roszczeniowe stanowiska, a nie pouczać Polaków we własnym kraju. Przerabialiśmy już „lekcje” - iż, Polacy to faszyści – po Marszach Niepodległości, że rasiści – po odmowie wpuszczania islamistów do naszego kraju … i co teraz mają nas nazywać antysemitami. Czy jacyś decydenci w świecie nie zagalopowali się przypadkiem?

Zaliczam się do grona większości Polaków – niekupujących banałów o antysemityżmie w naszym kraju i nie mam złudzeń, iż nie mam powodu przepraszać przyjaciół izraelskich za draństwo i "niegościnność" towarzysza Jaruzelskiego, Moczara czy Kiszczaka – takie przeprosiny spóżnione – mogą wystosować do rządu Izraela członkowie klanów Jaruzelskich czy Moczarów.

Co do Olsztyna i regionu – mogę powiedzieć to, iż moja rodzina po 1945 mieszkała wspólnie z 2-osobową rodziną żydowską, nasze wspólne relacje były bardzo dobre, czego dowodem były liczne listy tej rodziny do nas z Izraela, a o żadnym antysemityżmie nie było mowy.

Myślę, że obecny konflikt polsko – izraelski jest sztucznie nadmuchany, tylko rozsądek, tylko umiar i spokój może tu pomóc.

W naszym mieście docenia się wkład Żydów przedwojennych w rozwój regionu np. Erich Mendelsson jest często wspominany, choćby ostatnio przechodząc po korytarzu I LO – widziałem obszerną gazetkę ścienną  poświęconą temu twórcy.

Wydarzenia Marca 1968 powinny być lepiej i wyraziściej przedstawione w mediach regionu i to będzie ostatnie moje dzisiejsze spostrzeżenie.

Do zobaczenia w następnym felietonie, będzie następnym razem więcej tematyki gospodarczej.

                    

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

George 14/03/2018 21:05
Najpierw dobrze by było nauczyc sie poprawnie pisać po polsku...

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Olsztyńskie autobusy miejskie dojadą do Olsztynka

Nowa umowa rozszerza podobne porozumienie zawarte ponad miesiąc temu. Wówczas władze stolicy regionu sfinalizowały rozmowy z... Zobacz więcej »
 • 18/09/2018 15:58
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

W Olsztynku podczas prac budowlanych wykopano ręczny granat F-1. Mieszkańców ewakuowano

W miejscu znaleziska policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej wyznaczyli strefę bezpieczną, na którą nie mają wstępu osoby... Zobacz więcej »
 • 18/09/2018 14:31
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Prof. Piotr Obarek dwukrotnie uniewinniony

  Na mocy tego orzeczenia Piotr Obarek został uznany winnym popełnienia plagiatu pracy habilitacyjnej i za to przewinienie został... Zobacz więcej »
  • .

  Co zrobiłeś dla olsztyńskiej Starówki w ciągu ostatnich czterech lat?

  Piotr Grzymowicz: Na szeroko rozumianą kulturę wydaliśmy z budżetu miasta przeszło milion sześćdziesiąt tysięcy złotych. Jeśli... Zobacz więcej »
  • 18/09/2018 10:18
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego