Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Wydarzenia 1968 – czy Rząd Izraela zamierza u nas nauczać historii?

 • 14/03/2018 09:13

Tak się składa, że słabo pamiętam wydarzenia z 1968. Może to i lepiej, podchodzę ze sporym dystansem do tej daty. Zawsze kieruję się w spornych kwestiach kwestią przyczynowo – skutkową i zastanawiam się długo dlaczego coś – nie wychodzi? Do tanga trzeba dwojga – chciałoby się powiedzieć, no i zawsze trzeba stanąć w prawdzie, nawet jeśli ta prawda jest niewygodna i wtedy to nawet trzeba jeszcze odwagi i niezłomności, a z tym w dzisiejszym świecie bywa bardzo różnie.

Fakt faktem "wykluł" nam się problem polsko – izraelski i trzeba chcąc niechcąc, wrócić do odległej daty marca 1968 roku. Należałoby powiedzieć wprost – działaczy, funkcjonariuszy pochodzenia żydowskiego wygnali nie jacyś Polacy, tylko bardzo konkretni nieliczni funkcjonariusze PZPR, którym to w jakimś konkretnym momencie w naszej wspólnej historii – owi działacze o rodowodzie żydowskim, zaczęli "doskwierać".

Przypomnę internautom tylko króciutko spór na linii partyjnej tzw. Puławian i Natolińczyków i osoby, które w tym sporze tak ochoczo uczestniczyli np. towarzysz Wojciech Jaruzelski czy towarzysz Mieczysław Moczar i owe czystki z gorliwością wykonywali. Z drugiej zaś strony trzeba podkreślić, iż w tym czasie państwo Izrael z otwartymi ramionami przyjmowało swoich ziomków, bo taki w tym czasie był kierunek polityki państwa żydowskiego.

Dlatego chętnie nadstawiam ucha, by zrozumieć argumenty polityków izraelskich, ale z przykrością stwierdzam – są nierzetelne, niespójne, agresywna retoryka rządu Izraela jest nie do zaakceptowania. Światowy Kongres Żydów powinien dla dobra stosunków polsko – izraelskich zweryfikować własne roszczeniowe stanowiska, a nie pouczać Polaków we własnym kraju. Przerabialiśmy już „lekcje” - iż, Polacy to faszyści – po Marszach Niepodległości, że rasiści – po odmowie wpuszczania islamistów do naszego kraju … i co teraz mają nas nazywać antysemitami. Czy jacyś decydenci w świecie nie zagalopowali się przypadkiem?

Zaliczam się do grona większości Polaków – niekupujących banałów o antysemityżmie w naszym kraju i nie mam złudzeń, iż nie mam powodu przepraszać przyjaciół izraelskich za draństwo i "niegościnność" towarzysza Jaruzelskiego, Moczara czy Kiszczaka – takie przeprosiny spóżnione – mogą wystosować do rządu Izraela członkowie klanów Jaruzelskich czy Moczarów.

Co do Olsztyna i regionu – mogę powiedzieć to, iż moja rodzina po 1945 mieszkała wspólnie z 2-osobową rodziną żydowską, nasze wspólne relacje były bardzo dobre, czego dowodem były liczne listy tej rodziny do nas z Izraela, a o żadnym antysemityżmie nie było mowy.

Myślę, że obecny konflikt polsko – izraelski jest sztucznie nadmuchany, tylko rozsądek, tylko umiar i spokój może tu pomóc.

W naszym mieście docenia się wkład Żydów przedwojennych w rozwój regionu np. Erich Mendelsson jest często wspominany, choćby ostatnio przechodząc po korytarzu I LO – widziałem obszerną gazetkę ścienną  poświęconą temu twórcy.

Wydarzenia Marca 1968 powinny być lepiej i wyraziściej przedstawione w mediach regionu i to będzie ostatnie moje dzisiejsze spostrzeżenie.

Do zobaczenia w następnym felietonie, będzie następnym razem więcej tematyki gospodarczej.

                    

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

  Od jutra rusza rządowy program Mama 4 plus

  Program jest  skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub... Zobacz więcej »
  • 28/02/2019 16:10
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego