Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

X Festiwal Filmowy NIEpokorni NIEzłomni Wyklęci w Gdyni a nasi lokalni Niezłomni

 • 03/10/2018 08:39

W dniach 29 września - 2 października w Gdyni miałam przyjemność uczestniczyć w w/w Festiwalu oraz częściowo w obchodach uroczystego pochówku Admirała Unruga i jego żony Zofii. Mottem Festiwalu były słowa: "1939-1989 Przywracamy Pamięć". Miejscem odbywania się Festiwalu były m. in. Plac Grunwaldzki, Teatr Muzyczny Foyer przy Dużej Scenie oraz Teatr Muzyczny - Nowa Scena.

Różnorodność form zaproponowanych gościom i widzom był imponujący. Wspomnę tylko galę otwarcia festiwalu NNW, pokazy konkursowe NNW, panele dyskusyjne NNW oraz pokazy specjalne.

Głównymi sponsorami festiwalu byli Bank Polski oraz Orlen, a współfinansowanie zapewnili Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,TVP, TVP Gdańsk, TV Republika, Onet, IPN, Energa, Muzeum Powstania Warszawskiego i wiele innych podmiotów.

Goście i widzowie mieli zapewniony wspaniały program i możliwość rozmowy z tak wspaniałymi ludżmi jak prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Piotr Niwiński, dr Tomasz Łabuszewski, znana piosenkarka Halina Frąckowiak oraz kombatanci.

Z Olsztyna przybyła duża grupa młodzieży z Gimnazjum nr 12 wraz ze świetnym opiekunem grupy  wykładowcą religii. Wiem, że również swoją grupę odwiedziła dyrekcja tejże szkoły. Młodzież bardzo dobrze wykonała przygotowany program, za co otrzymała moc owacji. Były także grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26 z Gdyni, a ich występ był bardzo udany.

Z Olsztyna nikogo więcej nie zauważyłam, co może trochę dziwić.

Z wyświetlonych filmów wspomnę  choćby "Dzieci kwatery" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, "Ryngraf" reż. Doroty Kani czy "Testament Admirała" reż. Izabeli Patek.

Wydaje się dziwne, że nasi Niezłomni nadal "zakopani" są dość głeboko w świadomośći lokalnej społeczności, a lokalne placówki oświatowe czy biblioteki bagatelizują temat. Czyżby ktoś miał coś do ukrycia?

Za prowokację należy uznać próby zablokowania budowy obelisku lokalnych Niezłomnych przez szefostwo Rady Osiedla Podleśna, reprezentowanego przez Panią Ossenkowską, która nazwała ś.p. ppłk Szendzielarza "bandytą". Niestety, w tym brzydkim procederze wsparła ją lokalna radna, Pani Nelly Antosz.

Proszę Pani, współczuję dzieciom Pani ex-szkoły - Gimnazjum Nr 11 W Olsztynie, która nawiasem mówiąc,  bardzo długo nosiła imię chorążego Kazimierza Jarzębowskiego, który zasyłynął jako dowódca z haniebnego czynu poddania białą flagą swej grupy, a następnie z rękawa wyjął granat i rzucił nim w żołnierzy zwycięskiej potyczki V Wileńskiej Brygady AK. Ciężko ranił pod Piduniem Henryka Wojczyńskiego ps. "Mercedes", który był chłopakiem słynnej "Inki", za co został zastrzelony przez dowódcę szwadronu V Wileńskiej Brygady AK, por. Henryka Wieliczkę - "Lufę".

Apeluję w tym miejscu do gospodarzy naszego miasta o właściwą politykę historyczną.

Młodzież szkoły olsztyńskiej wykrzyczała w swym programie: "nie chcemy tzw. szubienic w środku miasta", co najwyżej jest na to miejsce w specjalnych miejscach składowania pomników zniewolenia społeczeństwa. Na przykład w Warszawie jest plac na dzieła Dunikowskiego.

Moja cała rodzina była w partyzantce AK. Wszyscy zapłacili wysoką cenę zdrowia, życia, więzienia UB czy utrudniania w pracy. Dziwi więc, iż do Olsztyna zaprasza się Marka Franczaka ps. "Laluś", a niewielu w rejonie wie, że ś.p. Norbert Symonowicz ps. "Laluś" - wuj mój oraz mama Halina, ciocia  Bogumiła i babcia Genowefa  tylko o włos byli od śmierci z rąk lokalnych funkcjonariuszy UB i wszystko w tym temacie - łącznie nawet  z olsztyńskim IPN - jest zamiatane pod dywan, bagatelizowane i panuje wokół tematu wymowna cisza.

Trzeba  przyznać, że  z jestem dumna choćby z ś.p. babci Genowefy, która owdowiała w wieku 26 lat, a wszystkie jej dzieci wstąpiły do AK. I nie chodzi tu o jakieś lansowanie się. Tu chodzi o prawdę  historyczną, której niestety pozbawiona jest młodzież. A szkoda, bo prawda i tylko prawda jest ciekawa i o nią warto się bić.

Nie wiem, kto ma się na poważnie zająć  budowaniem polityki. Z całym szacunkiem do na przykład Muzeum Nowoczesności, ale ono nie zapełni luki dziejowej regionu z lat 1945-1963.

Kończąc swą wypowiedż – należałoby życzyć stosownym instytucjom więcej rzetelności i trudu w tym temacie.

 

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego