Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Za nami obchody 72 rocznicy bitwy pod Gajrowskimi

  • 12/02/2018 09:37
  • 3

Wczoraj odbyły się obchody 72 rocznicy bitwy pod Gajrowskimi - jednej z największych bitew stoczonej przez połączone siły KBW i UB z żołnierzami III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Główne uroczystości odbyły się w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Orłowie oraz pod Panteonem Żołnierzy Wyklętych.

Dodajmy, że w Orłowie spoczywają szczątki żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych podczas bitwy pod Gajrowskimi 16 lutego 1946 roku z oddziałami NKWD, KBW i UB.

Według różnych źródeł zginęło tam od kilkunastu do dwudziestu czterech partyzantów. Ciała dziewięciu z nich pochowali okoliczni mieszkańcy. W 2014 roku ich szczątki ekshumowano, a rok później pochowano na cmentarzu w Orłowie.

Ostatni żyjący uczestnik tej bitwy to por. Lucjan Deniziak ps. "Orzeł", podkomendny płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a następnie kpt. Romualda Rajsa "Burego", żołnierz III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, obecnie wiceprezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

pluszak 12/02/2018 15:14
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana nie wzięła udziału w obchodach ;-)
Express.olsztyn.pl 12/02/2018 16:23
Dziękujemy za informację. Skorygowane.
Gość 18/02/2018 11:35
Jak nie wzięła udziału skoro była asysta kompanii honorowej? :)

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  • .

Nagonka lewaków na środowisko narodowe w Elblągu. Sąd wydał wyrok ...uniewinniający

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie i obciążył Jacka... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 11:41
  • 1
  • Express.olsztyn.pl

    W lutym mija 11 lat od śmierci Adama Dydzińskiego - niezłomnego naszych czasów

    Adam Dydziński był człowiekiem wielkiego serca, patriotą walczącym o wolną i niepodległą Polskę  w strukturach Polskiej... Zobacz więcej »
    • 22/02/2018 10:31
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Tragiczny wypadek pod Braniewem. Samochód stanął w płomieniach, pięć osób nie żyje

    Dziś w nocy, kilka minut po godzinie 2:00 w okolicach miejscowości Karwiny w gminie Wilczęta w powiecie braniewskim kierujący renault... Zobacz więcej »
    • 22/02/2018 09:44
    • 0
    • del
    • .

    Pomnik wdzięczności za zniewolenie. Komu przeszkadza ten baner?

    Ani konserwator zabytków, ani dyrektor ZDZiT nie wyrazili na to zgody. - (...) ze względu na lokalizację i rozmiar banera oraz jego... Zobacz więcej »
    • 22/02/2018 09:19
    • 1
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy