Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Za nami obchody 72 rocznicy bitwy pod Gajrowskimi

  • 12/02/2018 09:37
  • 3

Wczoraj odbyły się obchody 72 rocznicy bitwy pod Gajrowskimi - jednej z największych bitew stoczonej przez połączone siły KBW i UB z żołnierzami III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Główne uroczystości odbyły się w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Orłowie oraz pod Panteonem Żołnierzy Wyklętych.

Dodajmy, że w Orłowie spoczywają szczątki żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych podczas bitwy pod Gajrowskimi 16 lutego 1946 roku z oddziałami NKWD, KBW i UB.

Według różnych źródeł zginęło tam od kilkunastu do dwudziestu czterech partyzantów. Ciała dziewięciu z nich pochowali okoliczni mieszkańcy. W 2014 roku ich szczątki ekshumowano, a rok później pochowano na cmentarzu w Orłowie.

Ostatni żyjący uczestnik tej bitwy to por. Lucjan Deniziak ps. "Orzeł", podkomendny płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a następnie kpt. Romualda Rajsa "Burego", żołnierz III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, obecnie wiceprezes Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

pluszak 12/02/2018 15:14
15. Giżycka Brygada Zmechanizowana nie wzięła udziału w obchodach ;-)
Express.olsztyn.pl 12/02/2018 16:23
Dziękujemy za informację. Skorygowane.
Gość 18/02/2018 11:35
Jak nie wzięła udziału skoro była asysta kompanii honorowej? :)

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

    Kandydat na sędziego w SN pozbawiony stanowiska w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Za karę? A przecież mamy demokrację

    Okręgowa Rada Adwokacka pozbawiła Grzegorza Hawryłkiewicza zarówno stanowiska wykładowcy prawa karnego procesowego, które zajmował... Zobacz więcej »
    • 21/08/2018 13:17
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

      Sprzedawcy dopalaczy mogą zamykać interes. Od dziś traktowane one są jak narkotyki

      Zmiany zdecydowanie nie ucieszą dilerów dopalaczy i właścicieli wszelkiego rodzaju "pachnących domów", gdzie pod pozorem sprzedaży... Zobacz więcej »