Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Za nami pierwszy dzień Festiwalu Filmu Niezależnego Okno

 • 27/10/2017 09:41
 • 0

W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie trwa Festiwal Filmu Niezależnego "Okno". Pierwszy dzień festiwalu to znakomite filmy kina niezależnego oraz interesujące rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a wszystko przeplatane zaangażowanymi utworami barda, Pawła Piekarczyka. Całość prowadziła dyrektor festiwalu, Wioletta Machniewska oraz Sławomir Hryniewicz.

Festiwal rozpoczął się od projekcji filmu "SW - Historia Solidarności Walczącej" wyreżyserowanego przez 26-letniego rapera Pawła Przewoźnego, znanego pod pseudonimem "Under". Film opowiada o działalności podziemnej opozycyjnej organizacji założonej w stanie wojennym przez Kornela Morawieckiego. Zamysłem realizatorów było, by z przesłaniem tej historii trafić młodego odbiorcy.

- Mimo że jestem młody, nie uczono mnie tego w szkole. Pomyślałem, że muszę zrobić ten film tak, by każdy młody człowiek obejrzał go od początku do końca. Stąd też pomysł, aby film trwał 30 minut. Tak, aby móc go wyświetlać w szkołach podczas jednej godziny lekcyjnej - powiedział reżyser po projekcji. - Postanowiłem wykorzystać odpowiednie narzędzia przekazu, które dotrą do młodego odbiorcy. Do współpracy przy filmie zaprosiłem muzyków, dzięki temu powstała wyjątkowa bardzo współczesna ścieżka dźwiękowa oparta na dubstepie, rapie i rocku.

W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, które łączone są ze scenami fabularyzowanymi oraz efektami specjalnymi.

Kolejnym filmem, który wystartował w konkursie był obraz "Panna Lodzia" w reżyserii Agaty Gregorczyk-Janik. Film opowiada historię jej babci, Leokadii Gregorczyk, która po projekcji wzruszająco uzupełniła filmową opowieść o swojej miłości do żołnierza wyklętego o pseudonimie "Mściciel". Sam film traktuje o konsekwencjach tej zakazanej wówczas miłości, które dotknęły tytułowej panny Lodzi po śmierci jej narzeczonego. Dziewczyna została aresztowana w tę samą noc, kiedy odbyła się akcja służb bezpieczeństwa związana z aresztowaniem "Mściciela", a następnie poddana niezwykle brutalnym, poniżającym i odbierającym godność przesłuchaniom.

Następnym punktem programu była rozmowa z redaktorem naczelnym Gazety Polskiej, Tomaszem Sakiewiczem, który przypomniał, jak przez lata w III RP, a w szczególności za rządów PO-PSL zwalczano wolność słowa i wolne media, a w szczególności jak walczono z mediami Strefy Wolnego Słowa. Ponadto Tomasz Sakiewicz odniósł się do kwestii mechanizmów rynku reklamowego, ich wpływie na całość rynku medialnego w Polsce oraz o pokrętnym badaniu oglądalności. Przypomniał, że kiedy Michał Rachoń na żywo transmitował relację z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego, słupki oglądalności o dziwo pokazały "0". Sakiewicz opowiedział też o licznych procesach o zniesławienie, które przegrywa na poziomie Sądu Najwyższego, chociaż wcześniej sądy niższych instancji orzekają, że o żadnym zniesławieniu mowy być nie może.

Kolejny festiwalowy film to "Przyjaźń w cieniu Kremla - dzisiaj Gruzja" w reżyserii Macieja Grabysy i Wojciecha Jachymiaka. Inspiracją dla jego powstania było przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego, wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję. Jest to spojrzenie na to przemówienie z trzech perspektyw - tragedii smoleńskiej, wojny na Ukrainie i tworzenia się sojuszu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Film składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje dramat wojny w Gruzji i tragedie smoleńską, która dziś wydaje się być konsekwencją jaką poniósł ś.p. Lech Kaczyński za pomoc Gruzji w 2008 roku. Druga część filmu przedstawia "Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie" autorstwa poseł Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej.

Po projekcji odbyła się rozmowa z dr Jerzym Targalskim, którą przeprowadzili były opozycjonista Bogusław Owoc i dziennikarka Expressu Olsztyn, Aneta Markowska. Temat rozmowy koncentrował się wokół czterotomowego opracowania autorstwa Jerzego Targalskiego zatytułowanego "Służby specjalne i pieriestrojka".

Jerzy Targalski wyjaśnił, dlaczego w tytule opracowania znalazło się słowo "pierestrojka", skoro treść dotyczy nie tylko krajów byłego ZSRR, ale też tak zwanych Krajów Demokracji Ludowej. Opowiedział o mechanizmach sterowania transformacją ustrojową, o losie tych, którzy chcieli tę transformację przeprowadzić po swojemu - mowa o rumuńskim prezydencie Nicolae Ceausescu i przywódcy Bułgarii, Todorze Żiwkowie. Mowa była też o sterowaniu społeczeństwem, o ludziach z mentalnością niewolnika oraz o roli sądów w utrwalaniu rzeczywistości. Reasumując - jeśli "niewolnik" wychyli się, zawsze można spacyfikować go za pomocą wyroku sądowego. Nawet wówczas, jeśli ma rację można udowodnić mu, że ma złe zamiary.

Po rozmowie przyszedł czas na kolejny film - "Tworzyliśmy Solidarność. Region Konin 1980-1989" w reżyserii Andrzeja Mosia. Film komentuje działania NSZZ Solidarność, tworzenie się struktur związku w regionie konińskim, stan wojenny, działania podziemnych ruchów opozycyjnych aż do czasu powtórnej legalizacji Solidarności w 1989 roku.

Ostatni film zaprezentowany wczoraj to obraz Karola Kalistego "Wobec Ciszy".

Opowiada on o byłych więźniach obozów koncentracyjnych wywiezionych z Tykocina w roku 1944 r. W ramach represji po zabójstwie komendanta miejscowego posterunku żandarmerii, aresztowano i wywieziono do obozów śmierci dorosłych mieszkańców miasta. Ci, którzy pozostali - starcy i dzieci - oczekując na powrót swoich bliskich, żyli w niemal wymarłym mieście.

 

Festiwalowe filmy ocenia jury w składzie dr Jerzy Targalski, dr Paweł Zyzak, Jerzy Zalewski oraz Leszek Ciechoński.

Współorganizatorzy festiwalu to Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Grupa Artystów Pod Prąd oraz Stowarzyszenie Ruch Republikański.

Patronat honorowy nad festiwalem objęło Ministerstwo Rozwoju. Patroni medialni to Gazeta Polska, Niezależna, Radio Wnet i portal Express Olsztyn.

Nagrody pieniężne ufundowało Ministerstwo Rozwoju oraz Fundacja PKO Banku Polskiego. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza oraz Prokuratora Krajowego, Bogdana Święczkowskiego.

 

 

 

 

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Prezes lidzbarskiego Polmleku z aktem oskarżenia za zanieczyszczenie Łyny

  - W toku śledztwa wszczętego przez prokuraturę w sierpniu ubiegłego roku, na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono, że w... Zobacz więcej »
  • 12/12/2018 12:45
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Kolejni SS-mani na ławie oskarżonych

   Oskarżony to 95-letni Hans H., który miał służyć w oddziale SS-Totenkopfverband (Oddziały Trupiej Główki) jako wartownik w... Zobacz więcej »
   • 12/12/2018 11:07
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Europoseł Dobromir Sośnierz nokautuje raportem głosowania w Europarlamencie

    Na jego zlecenie Fundacja Ośrodka Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego oraz Instytut na rzecz Kultury... Zobacz więcej »
    • 12/12/2018 08:44
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Wyprzedzał na łuku drogi. Doprowadził do wypadku

     Do zdarzenia doszło w poniedziałek 10 grudnia około godz. 14:00 w miejscowości Bramka. Według wstępnych ustaleń policjantów... Zobacz więcej »
     • 12/12/2018 07:22
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Kraków wraca, Lwów zostaje

      Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest na 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą wykonywane dwa razy w tygodniu – w czwartki i niedziele... Zobacz więcej »
      • 12/12/2018 06:23
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       By każdy miał ciepły dom...

       Dzięki ofiarności pracowników Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz wsparciu firmy BioFeed z Zalewa Andrzej Abako mógł przekazać... Zobacz więcej »
       • 12/12/2018 06:12
       • 0
       • Express.olsztyn.pl

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego