Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Zbigniew Herbert - poeta sumienia. Niepokorny, niezłomny i wyklęty do końca

 • 30/10/2018 12:35
 • 2

Dziś na pewno zaskoczę niektórych internautów nieco inną tematyką, ale kończy się powoli rok herbertowski i należałoby pochylić się nad jego sylwetką oraz przesłaniami, jakie zawarł w swych ponadczasowych utworach i tym, że za swą niezłomną postawę zapłacił jako człowiek bardzo wysoką cenę. Został skazany przez decydentów na lata ignorancji, spuszczenia na niego kurtyny ciszy. I choć wszechstronnie wykształcony, musiał przez dekady podejmować dorywcze, słabo opłacane prace, na przykład projektanta urądzeń sanitarnych czy odzieży ochronnej. A przecież po II wojnie światowej studiował malarstwo w Krakowie, następnie prawo, filozofię i ekonomię. Członkostwo w AK przekreśliło mu jednak możliwość kariery. Wybrał więc do 1956 roku milczenie oraz prace dorywcze.

Jego geniusz literacki mógł nieco być zauważony właśnie po 1956 roku. Tom wierszy z 1974 roku "Pan Cogito" nawiązuje do słynnego powiedzenia Kartezjusza "cogito ergo sum" - "myślę , więc jestem". Sądzę, iż większość młodzieży regionu, też starszych osób zna i ceni zarówno ten utwór, jak i i inne z jego zbiorów poezji.  W Herbert zawiera w nich klasyczne wątki z mitologii grecka czy historii starożytnego Rzymu oraz motywy biblijne. Jednak pisarz posłużył się nimi przede wszystkim po to, by zmylić wszechobecną cenzurę.

Te piękne klasyczne wątki posłużyły Herbertowi do interpretacji bardzo skomplikowanych, często tragicznych dziejów mu współczesnych .
         
Dlatego dziwi mnie od lat wkładanie w programy szkolne owej prawomyślnej, refleksyjno-filozoficznej twórczości Wisławy Szymborskiej, której umiejętności poetyckie mają się nijak do geniuszu Herberta. Ale to tak na marginesie. Dystans emocjonalny wobec głęboko przeżywanych dylematów, pytań i problemów nakazuje nawet osobom niewrażliwym zatrzymać się i pomyśleć o systemie wartości również wokół siebie. Na nie również poeta kładzie dyskretny nacisk.

Credo pisarza podpowiada "idż wyprostowany wśród tych, co na kolanach (..) ocalałeś nie po to, aby żyć... masz mało czasu, trzeba dać świadectwo..."

Sądzę, iż w Olsztynie i regionie trzeba w wielu zaniedbanych moralnie i ubogich duchowo obszarach takie świadectwa dawać. Łatwiej będzie rano sobie w lustrze spojrzeć w oczy, a dzieci, wnuki, może nawet prawnuki dowiedzą się od ojca czy dziadka własnego prawdy. Bo tylko prawda jest ciekawa.

Zachęcam placówki oświatowe i kulturalne do jeszcze intensywniejszej pracy, by twórczość poety w erze globalizmu, tandety, kiczu i migających bezmyślnych światełek w galeriach i supermaketach rozpropagowywać.

Zróbmy to dla siebie i potomnych...

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

kir 31/10/2018 16:03
"Dziś na pewno zaskoczę niektórych internautów nieco inną tematyką, ale kończy się powoli rok herbertowski i należałoby pochylić się nad jego sylwetką...". Pochylić się nad sylwetką roku? Jeżeli już - to rok Herberta. I to nad jego sylwetką i twórczością należałoby się pochylić. To raz. A dwa: nie da się porównać twórczości Szymborskiej i Herberta. To dwa różne światy. Ale i jeden, i drugi, wniósł coś nowego w duchową przestrzeń poezji. Dla większości młodych - i nie tylko młodych - Szymborska jest bardziej zrozumiała, niż Herbert. Poza tym - autor pana Cogito, to nie "pisarz" - jak go pani określiła. To poeta i eseista raczej. Przyzna pani, że takie określenia bardziej odpowiadają temu, co tworzył. I na koniec: twórczość Herberta, przeznaczona jest - niestety - dla wąskiego grona koneserów. Takich, którzy potrafią kojarzyć owe "klasyczne wątki z mitologii grecka czy historii starożytnego Rzymu oraz motywy biblijne", z tym, co niesie współczesny świat. Smutne, ale tak właśnie jest...
him 08/11/2018 09:54
Kir "z innej planety składa kwiaty na grobie nowego człowieczeństwa Adama" (jak ktoś nie wie - Lenina).

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o zabójstwo przy basenie w Olsztynie

  Paweł Z. został zatrzymany 26 lipca 2018 r. i otrzymał zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa, do której miało dojść w Olsztynie pod... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 14:24
  • 0
  • Express.olsztyn.pl
  • .

  Zarzuty dla olsztyńskiego policjanta za niezasadne użycie broni i nieumyślne spowodowanie śmierci

  Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, feralnego dnia matka pokrzywdzonego zadzwoniła do Wojewódzkiego Centrum... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 13:26
  • 2
  • Express.olsztyn.pl

   Głos (rozsądku) Jacka Adamasa w sprawie zawieszenia Michała Rachonia

   My zaś poprosiliśmy o komentarze kilka osób, związanych zarówno z prawdziwą i nie za cudze pieniądze obroną demokracji oraz osób... Zobacz więcej »

    Pracownicy Biedronki przegrali z siecią przed sądem

    Proces w tej sprawie ruszył w marcu 2018 r. i toczył się przy drzwiach zamkniętych. Byli pracownicy Biedronki walczyli o... Zobacz więcej »
    • 16/01/2019 11:41
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Jutro dowiemy się, dlaczego burzą naszą kulturę

    - Poruszymy problematykę miejskich pustostanów i braku koncepcji - a zwłaszcza woli - ich zagospodarowania przez władze miasta we... Zobacz więcej »
    • 16/01/2019 09:52
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Zimowe ptakoliczenie w skansenie w Olsztynku

     Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, skansen w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 09:21
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego