Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Zbigniew Herbert - poeta sumienia. Niepokorny, niezłomny i wyklęty do końca

 • 30/10/2018 12:35
 • 2

Dziś na pewno zaskoczę niektórych internautów nieco inną tematyką, ale kończy się powoli rok herbertowski i należałoby pochylić się nad jego sylwetką oraz przesłaniami, jakie zawarł w swych ponadczasowych utworach i tym, że za swą niezłomną postawę zapłacił jako człowiek bardzo wysoką cenę. Został skazany przez decydentów na lata ignorancji, spuszczenia na niego kurtyny ciszy. I choć wszechstronnie wykształcony, musiał przez dekady podejmować dorywcze, słabo opłacane prace, na przykład projektanta urądzeń sanitarnych czy odzieży ochronnej. A przecież po II wojnie światowej studiował malarstwo w Krakowie, następnie prawo, filozofię i ekonomię. Członkostwo w AK przekreśliło mu jednak możliwość kariery. Wybrał więc do 1956 roku milczenie oraz prace dorywcze.

Jego geniusz literacki mógł nieco być zauważony właśnie po 1956 roku. Tom wierszy z 1974 roku "Pan Cogito" nawiązuje do słynnego powiedzenia Kartezjusza "cogito ergo sum" - "myślę , więc jestem". Sądzę, iż większość młodzieży regionu, też starszych osób zna i ceni zarówno ten utwór, jak i i inne z jego zbiorów poezji.  W Herbert zawiera w nich klasyczne wątki z mitologii grecka czy historii starożytnego Rzymu oraz motywy biblijne. Jednak pisarz posłużył się nimi przede wszystkim po to, by zmylić wszechobecną cenzurę.

Te piękne klasyczne wątki posłużyły Herbertowi do interpretacji bardzo skomplikowanych, często tragicznych dziejów mu współczesnych .
         
Dlatego dziwi mnie od lat wkładanie w programy szkolne owej prawomyślnej, refleksyjno-filozoficznej twórczości Wisławy Szymborskiej, której umiejętności poetyckie mają się nijak do geniuszu Herberta. Ale to tak na marginesie. Dystans emocjonalny wobec głęboko przeżywanych dylematów, pytań i problemów nakazuje nawet osobom niewrażliwym zatrzymać się i pomyśleć o systemie wartości również wokół siebie. Na nie również poeta kładzie dyskretny nacisk.

Credo pisarza podpowiada "idż wyprostowany wśród tych, co na kolanach (..) ocalałeś nie po to, aby żyć... masz mało czasu, trzeba dać świadectwo..."

Sądzę, iż w Olsztynie i regionie trzeba w wielu zaniedbanych moralnie i ubogich duchowo obszarach takie świadectwa dawać. Łatwiej będzie rano sobie w lustrze spojrzeć w oczy, a dzieci, wnuki, może nawet prawnuki dowiedzą się od ojca czy dziadka własnego prawdy. Bo tylko prawda jest ciekawa.

Zachęcam placówki oświatowe i kulturalne do jeszcze intensywniejszej pracy, by twórczość poety w erze globalizmu, tandety, kiczu i migających bezmyślnych światełek w galeriach i supermaketach rozpropagowywać.

Zróbmy to dla siebie i potomnych...

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

kir 31/10/2018 16:03
"Dziś na pewno zaskoczę niektórych internautów nieco inną tematyką, ale kończy się powoli rok herbertowski i należałoby pochylić się nad jego sylwetką...". Pochylić się nad sylwetką roku? Jeżeli już - to rok Herberta. I to nad jego sylwetką i twórczością należałoby się pochylić. To raz. A dwa: nie da się porównać twórczości Szymborskiej i Herberta. To dwa różne światy. Ale i jeden, i drugi, wniósł coś nowego w duchową przestrzeń poezji. Dla większości młodych - i nie tylko młodych - Szymborska jest bardziej zrozumiała, niż Herbert. Poza tym - autor pana Cogito, to nie "pisarz" - jak go pani określiła. To poeta i eseista raczej. Przyzna pani, że takie określenia bardziej odpowiadają temu, co tworzył. I na koniec: twórczość Herberta, przeznaczona jest - niestety - dla wąskiego grona koneserów. Takich, którzy potrafią kojarzyć owe "klasyczne wątki z mitologii grecka czy historii starożytnego Rzymu oraz motywy biblijne", z tym, co niesie współczesny świat. Smutne, ale tak właśnie jest...
him 08/11/2018 09:54
Kir "z innej planety składa kwiaty na grobie nowego człowieczeństwa Adama" (jak ktoś nie wie - Lenina).

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Czas na nową kadencję

  Kadencja samorządów kończy się dziś, czyli w piatek 16 listopada. Zgodnie z przepisami, w ciągu siedmiu dni powinny ukonstytuować... Zobacz więcej »
  • 16/11/2018 15:34
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Mężczyzna, który śmiertelnie potrącił pieszego pod Dobrym Miastem sam zgłosił się na policję

   Na miejscu śmiertelnego potrącenia pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci ruchu drogowego oraz technik kryminalistyki. Podczas... Zobacz więcej »
   • 16/11/2018 11:29
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Czy niepełnosprawni w Olsztynie traktowani są jak osoby drugiej kategorii?

    Tak samo jest w naszym kochanym mieście. Brakuje podjazdów i taka osoba nie może pójść na przykład do fryzjera, pizzerii czy do... Zobacz więcej »
    • 16/11/2018 10:46
    • 0
    • S. Antoni Poniatycki

     Policjant potrącił motocyklistów. Jeden zmarł. W środę ruszyła rozprawa apelacyjna

     Przypomnijmy. Do wypadku z udziałem radiowozu i grupy motocyklistów doszło 20 września 2015 r. na drodze krajowej nr 16 w pobliżu... Zobacz więcej »
     • 16/11/2018 08:53
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      I znów nowa organizacja ruchu na ul. Partyzantów

      Nowe rozwiązania zostały wprowadzone w nocy z czwartku na piątek (15/16 listopada). - W obrębie skrzyżowania uczestnicy ruchu jadący... Zobacz więcej »
      • 16/11/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl
      • .

      Chocholi taniec

      Chocholi taniec Dziw nad dziwy niesłychany - Walc z Walczykiem poszli w tany. AntyPiSem zjednoczeni, w tańcu całkiem... Zobacz więcej »
      • 16/11/2018 07:48
      • 2
      • warmiak

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego