Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Żenujący spektakl i kompromitacja olsztyńskiego sądu administracyjnego. Sędzia uznała, że Dąbrowszczacy ...nie byli komunistami

 • 05/04/2018 12:54
 • 10

Można powiedzieć, że dziś jest sądny dzień dla ustawy dekomunizacyjnej w Olsztynie. Jej zapisy zostały właśnie zakwestionowane poprzez decyzję sędzi olsztyńskiego sądu administracyjnego, Katarzyny Matczak, która oddaliła postanowienie wojewody dotyczące zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków na ulicę Erwina Kruka.

Najbradziej kuriozalne wydaje się uzasadnienie sędzi Matczak, którą najchętniej wysłalibyśmy na korepetycje z historii najnowszej.

- 13 brygada to tylko w 40 procentach komuniści. Resztę stanowili związkowcy i ochotnicy, więc nie można uznać ich za komunistów - wygłosiła swoją teorię sędzia.

Zdaniem sądu wojewoda nie uzasadnił w swoim zarządzeniu zastępczym, że nazwa ulicy Dąbrowszczaków symbolizuje i propaguje ustrój totalitarny, jakim był komunizm.

Tak więc jak widać - Katarzyna Matczak poczuła się na tyle biegła w sprawach historii, że ...zakwestionowała opinię Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Dąbrowszczaków. Może nie doczytała, że członkowie tej formacji działali pod auspicjami Kominternu i NKWD? Czyżby niektórym marzyło się napisanie historii od nowa?

Przypomnijmy, że na mocy ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda warmińsko-mazurski zmienił w Olsztynie nazwy sześciu ulic. Połowa z tych zmian nie spodobała się olsztyńskim radnym i miasto złożyło w WSA skargę w obronie dawnych patronów. Radni szczególnie umiłowali sobie skompromitowanych Dąbrowszczaków, których postanowili bronić z zapałem godnym lepszej sprawy uznając przy okazji, że od śmierci nowego patrona - Erwina Kruka - nie minęło jeszcze 5 lat, więc wojewoda naruszył święte prawo lokalne.

Oprócz Erwina Kruka radni chcieliby, aby na tabliczkach nadal widniał przodownik pracy Wincenty Pstrowski (!) zamiast Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK. Wojewoda najpierw zmienił tę nazwę na "Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej", po czym nieco ją skrócił. Radni uczepili się owego skrócenia jak tonący brzytwy i pobiegli do sądu tłumacząc, że nie można zdekomunizować raz już zdekomunizowanej ulicy. Sąd uznał to tłumaczenie, ale jednocześnie przyznał, że Pstrowskiego należy zdekomunizować. Reasumując - sędzia oddaliła skargę na decyzję wojewody zmieniającą ul. Wincentego Pstrowskiego na ul. Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, uchyliła natomiast późniejsze zarządzenie zastępcze, w którym wojewoda skrócił nową nazwę do brzmienia "ul. 5 Wileńskiej Brygady AK".

Kolejna osoba, która nie spodobała się naszemu czerwono-zielonemu (póki co) miastu to Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski. On z kolei "nie zasłużył" na to, aby być patronem dawnej ulicy Poznańskiego, gdyż od jego śmierci nie minęło jeszcze 5 lat. Sąd jednak uznał, że ulicę Poznańskiego należy zdekomunizować, więc Jutrzenka-Trzebiatowski jako patron jest póki co bezpieczny.

Wyrok WSA na facebooku na gorąco komentował radny PO, Łukasz Łukaszewski, który nie krył radości z takiego a nie innego obrotu sprawy.

My zaś mówimy - ten się cieszy, kto się cieszy ostatni.

Postanowienie sądu na szczęście nie jest prawomocne. Miejmy nadzieję, że sędziowie wyższej instancji są bardziej douczeni w tej materii i zmienią postanowienie WSA w Olsztynie po tym, jak wojewoda złoży odwołanie.

- W związku z dzisiejszą decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki rozważa złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego odnośnie wyroku dotyczącego ulicy Erwina Kruka (dawna ul.Dąbrowszczaków). Konkretna decyzja zapadnie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku WSA - informuje Bożena Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody.

Do tego czasu będzie obowiązywała nazwa Erwina Kruka, więc radzimy nie spieszyć się ze zmianą pieczątek i tablic adresowych.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

syg 05/04/2018 15:49
Pragnę przypomnieć że sad jest niezawisły.
Express.olsztyn.pl 05/04/2018 16:28
I dwuinstancyjny. Wraz całą procedurą odwoławczą.
T34 05/04/2018 18:07
ulica Rydzyka powinna byc !!!!
Janusz3000 05/04/2018 21:14
Ale bełkotliwy artykulik...
cześć komuszki 06/04/2018 07:11
Co komuszki boli i sraczka leci?? Jak długo wasz komuszy sąd jeszcze pociągnie?
sąd ostateczny 06/04/2018 12:12
Ty tyle kalendarzy już nie kupisz.
AK 07/04/2018 14:28
Mam nadzieję, że jak przegra Pis kolejne wybory to usuną wszystkie pomniki Lecha Kaczyńskiego i tej katastrofy (spowodowanej przez naciski bliźniaków) smoleńskiej z przestrzeni publicznej.
zwykli szaleńcy 22/04/2018 15:30
A ja mam nadzieję, że wróci normalność i wściekłe pisuary nie będą demolować Polski.
him 12/05/2018 22:10
Sędzia "mataczak" i wszystko jasne. Czerwone robactwo wgryzło się w Świętą Warmię.
Mama 21/05/2018 23:25
Czyzby lepsza kasta Polakow nie znala historii? Chyba sciagali na maturze?

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Most w Starych Jabłonkach już gotowy!

  W grudniu ubiegłego roku rozpoczęły się prace na inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego mostu i budowie nowego. W efekcie... Zobacz więcej »
  • 17/10/2018 14:28
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Gorąca debata w Giżycku. Padło mnóstwo niecenzuralnych słów, będzie zadośćuczynienie

   Dziś dowiedzieliśmy się, że krewka kandydatka na radną Giżycka wpłaci datek na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Jest to... Zobacz więcej »
   • 17/10/2018 12:10
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Skandal w Galerii Dobro trwa, a Prezydent Olsztyna nadal milczy

    Otóż w Galerii „Dobro” 3 października br. została otwarta wystawa pod tytułem „Polacy w Europie”. Jak informuje MOK na swojej... Zobacz więcej »
    • 17/10/2018 09:53
    • 0
    • Marianna Hołubowska

     Jarosław Kaczyński: - Klamka zapadła. Kanał powstanie

     W uroczystości symbolicznego wbicia łopaty, która odbyła się w Nowym Świecie koło Kątów Rybackich udział wzięli m. in. ... Zobacz więcej »
     • 17/10/2018 07:58
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Skontrolowali koczowiska przed zimą

      Sprawdzili, ile osób mieszka w altanach, szałasach, bunkrach i czy nie potrzebują pomocy. - Kontrola tych miejsc jeszcze przed okresem... Zobacz więcej »
      • 17/10/2018 07:44
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       Jedynka z iluminacją

       Jest najstarszą publiczną szkołą średnią w Olsztynie, jednocześnie pierwszą polską szkołą na Warmii i Mazurach. Sam budynek, w... Zobacz więcej »
       • 17/10/2018 07:34
       • 0
       • Express.olsztyn.pl

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego