Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

W czerwcu zeszłego roku zmarł przyjaciel olsztynian, Georg Dietrich

 • 22/06/2014 11:04

Georg Dietrich przez wiele miesięcy zmagał się z chorobą, która sprawiła, że nie mógł już przyjechać do Olsztyna - miasta, któremu tak wiele serca ofiarował. Swoją walkę z chorobą Georg Dietrich przegrał 14 czerwca zeszłego roku. Odszedł w wieku 91 lat. Kilka tygodni po nim zmarła też jego żona, Maria. Oboje przez ponad 40 lat zajmowali się pomaganiem ludziom organizując konwoje humanitarne. Pomagali całym sercem, jako katolicy.

Georg Dietrich był prawdziwym przyjacielem Olsztyna i jego mieszkańców. Zawsze łagodnie uśmiechnięty, starszy, drobny pan o wielkim sercu, życzliwy dla otaczającego go świata. Będąc właścicielem dużej firmy spedycyjnej – Georg Dietrich Internationale Spedition GmbH, z siedzibą w Offenburgu, w ramach pomocy charytatywnej przywoził z Niemiec swoimi ciężarówkami żywność, ubrania i leki. W 1981 włączył się do akcji „Polenhilfe“, w ramach której Rada Miejska Offenburga przygotowała pomoc humanitarną dla Olsztyna. W sierpniu tegoż roku Dietrich osobiście kierował nieodpłatnym transportem tej pomocy do naszego miasta. W kolejnych miesiącach odbył jeszcze pięć przejazdów. Był też w przededniu wprowadzenia stanu wojennego, opuszczając Polskę w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.

Pracę humanitarną na rzecz Olsztyna kontynuował w kolejnych latach, regularnie organizując tzw. Mosty Świąteczne z transportami żywności, leków i odzieży. Co więcej w pierwszych transportach sam prowadził swoją ciężarówkę wypchaną po brzegi deficytowymi wtedy produktami spożywczymi. Jego dary w największym stopniu wspierały rodziny opozycjonistów, którzy w tym czasie byli internowani i pozbawieni środków do życia. Nie przerwał swej działalności, ani na moment.

Razem z żoną Marią i  córką rozwijał swą pomoc coraz bardziej, nie szczędząc czasu i pieniędzy. W lutym 1992 r. zainicjował, wspólnie z samorządami Offenburga i Olsztyna oraz biskupem warmińskim Edmundem Piszczem, działanie Niemiecko-Polskiego Kręgu Przyjaciół, a w 1998 powołał do życia Fundację Georga i Marii Dietrichów, działającą na rzecz współpracy polsko-niemieckiej młodego pokolenia. W Olsztynie wspierał finansowo budowę Liceum Katolickiego, działalność Szpitala Dziecięcego i Ośrodka dla Niesłyszących, a także Dziecięcego Szpitala Rehabilitacyjnego w Ameryce pod Olsztynkiem. Dołożył się też do remontu katedry św. Jakuba.

Szczególnie zasłużył się dla olsztyńskiej nauki. Przyczynił się do powołania Katedry Filologii Germańskiej w WSP w Olsztynie. Doprowadził też do uruchomienia na Wydziale Humanistycznym Neofilologicznego Centrum Multimedialnego, któremu nadano jego imię. Wsparł finansowo budowę nowej siedziby Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2005  roku jedna z auli na tym wydziale otrzymała imię Georga i Marii Dietrichów.

Razem z żoną Georg Dietrich ufundował pierwszą w regionie pracownię badań słuchu dla dzieci. Jego ostatnim podarunkiem był aparat USG dla oddziału intensywnej terapii przekazany w 2010 roku

Za swoją działalność doczekał się wielu niemieckich i polskich odznaczeń państwowych m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP, papieskiego medalu „Pro Ecclesia et Pontifice“ oraz nagrody prezydenta Olsztyna – statuetki św. Jakuba.

W styczniu 1998 roku Rada Miasta Olsztyna, na wniosek Liceum Katolickiego nadała Georgowi Dietrichowi tytuł honorowego obywatela Olsztyna. Rok wcześniej niemiecki przedsiębiorca odebrał Oder Uśmiechu, naważniejsze odznaczenie od polskich dzieci.

Georg Dietrich jest także doktorem honoris causa olsztyńskiego uniwersytetu.

Działania Marii i Georga kontynuować ma teraz kontynuować ich córka i wnuczka.

Oceń
Autor: Express Olsztyn

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego