Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez funkcjonariuszy straży granicznej. Zobacz filmy!

 • 24/07/2018 08:49
 • 0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się sprowadzaniem, przygotowywaniem i sprzedażą krajanki tytoniowej na ogromną skalę. Skarb Państwa przez dwuletnią działalność tej grupy mógł stracić ponad 76 mln złotych. 11 osób, w tym 3 liderów grupy stanie wkrótce przed sądem.

Do Sądu Okręgowego w Radomiu w pierwszej dekadzie lipca wpłynął akt oskarżenia przeciwko 11 Polakom, którzy zajmowali się sprowadzaniem, przygotowywaniem i sprzedażą tytoniu na ogromną skalę. Trzech mężczyzn w wieku 38, 39 i 51 lat usłyszało zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnienie przestępstw związanych z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi. Pozostałym ośmiu oskarżonym w wieku od 31 do 57 lat postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto główny przywódca i członek grupy usłyszeli zarzut prania brudnych pieniędzy.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach W-MOSG zabezpieczyli dowody przestępstwa, m.in. karty SIM, telefony komórkowe, pieczątki firmowe oraz maszyny i urządzenia służące do krojenia i suszenia tytoniu.

Członkowie rozbitej grupy przestępczej, za pośrednictwem założonych przez siebie firm z siedzibami na terenie Litwy i Niemiec, sprowadzili do Polski z Bułgarii i Litwy ponad 165 ton liści tytoniu, narażając Skarb Państwa na straty w wysokości około 76 mln złotych. Mężczyźni  przywiezione liście tytoniu składowali w wynajętej hali w gminie Tarczyn. Następnie nielegalny tytoń transportowany był samochodami dostawczymi do innych miejscowości województwa mazowieckiego i łódzkiego. W wynajętych pomieszczeniach gospodarczych członkowie grupy przestępczej przetwarzali liście tytoniu na krajankę, celem dalszej dystrybucji.

Ponadto 51-letni lider grupy prowadził firmę transportową z siedzibą w Łodzi, która częściowo służyła jako "przykrywka" przestępczej działalności.

Przywódcom grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym członkom - do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach śledztwo w tej sprawie prowadzili od 2016 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Pierwsze osoby zatrzymano w lipcu 2016 roku na jednej z posesji w powiecie zgierskim. Na gorącym uczynku, podczas krojenia liści tytoniu zatrzymano dwóch obywateli RP. Kontynuując działania dokonano przeszukania drugiej posesji, w powiecie grójeckim, w gminie Tarczyn, gdzie funkcjonariusze ujawnili blisko 10 ton tytoniu. Na miejscu, w trakcie rozładowywania nielegalnego towaru zatrzymano pozostałe osoby. Następnego dnia funkcjonariusze z W-MOSG w ramach realizacji tej sprawy, ujawnili jeszcze naczepę z zawartością suszu tytoniowego. Okazało się, że w naczepie znajdują się czarne worki, a w nich ponad 10 ton suszu tytoniowego. Łącznie, funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG zabezpieczyli wtedy ponad 22 tony suszu roślinnego o wartości blisko 10,5 mln złotych - informuje Mirosława Aleksandrowicz z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

 

źródło, foto i materiał filmowy: W-MOSG

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Naczelniczka bartoszyckiej skarbówki straciła stołek za akcję z fiskalną żarówką

  Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło 24 listopada 2017 r. Około godziny 14 właściciel warsztatu Władysław Suszko zamknął dzienny... Zobacz więcej »
  • 09/12/2018 14:27
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Konstytucja RP nie penalizuje czynów zbrodni wojennych i ludobójstwa

   Eksterminacja narodów, akty ludobójstwa są powszechnie potępiane na świecie. Doświadczenia ostatniego stulecia wytyczyły nowy... Zobacz więcej »
   • 09/12/2018 12:59
   • 0
   • Agnieszka Gębczyńska

    Sąd oddalił protesty wyborcze dotyczące m. in. ważności wyborów na wójta gminy Purda

    7 grudnia Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznał sprawę o sygn. I Ns 324/18, w której połączono do wspólnego rozpoznania trzy protesty... Zobacz więcej »
    • 09/12/2018 09:34
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Daj Pluszaka dla Dzieciaka. Bieg po uśmiech małych pacjentów

    Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobami i Wadami Serca, stowarzyszenie sportowe Są Wolniejsi oraz 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony... Zobacz więcej »
    • 09/12/2018 09:15
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego