Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Jak policja parkowała na zakazie...

  • 15/05/2018 11:13
  • 7

Do naszej redakcji dotarło zdjęcie od czytelnika, jako że co jakiś czas publikujemy fotografie z cyklu nazwanego "mistrzowie parkowania". Tym razem udokumentowano sytuację z ul. Wyzwolenia w Olsztynie, gdzie jest zakaz parkowania. Jednak, jak widać, zakaz nie tyczy się wszystkich obywateli.

Codziennie mieszkańcy Olsztyna dostają setki mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Ulica Wyzwolenia jest żyłą złota dla funkcjonariuszy straży miejskiej i policji. Tam kierowcy notorycznie łamią prawo, stawiając swoje samochody w miejscach, gdzie od dość niedawna obowiązuje zakaz parkowania.

Okazuje się jednak, że są równi i równiejsi. Ci sami policjanci, którzy wlepiają mandaty na potęgę, sami stają pod zakazem.

Dodajmy, że w sytuacji, gdy radiowóz nie jest pojazdem uprzywilejowanym, a więc nie ma włączonych sygnałów świetlnych, nie może stawać gdzie popadnie. Co innego, gdy bierze udział w akcji, i nie jest to akcja typu "zjedzmy hamburgera", "odebranie dziecka z przedszkola" czy akcja "sobie tu zaparkuję, bo jest miejsce".

Zbulwersowany zachowaniem olsztyńskich policjantów czytelnik mówi nam: - To właśnie ulica Wyzwolenia jest dla nich żyłą złota, o czym świadczą moje częste obserwacje. A tu taka sytuacja. Czy funkcjonariusze brali udział w interwencji czy w akcji? W żadnym wypadku. Radiowóz nie miał włączonego "koguta", a więc nie był w tym momencie pojazdem uprzywilejowanym.

Niestety policjanci nie dostali mandatu. Bo któż by im miał go wręczyć? Wydaje się jednak, że w takim miejscu, gdzie kary lecą na potęgę, powinni świecić przykładem, a nie kłuć w oczy innych kierowców sfrustrowanych brakiem miejsc parkingowych w centrum Olsztyna.

Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

Jan 15/05/2018 13:37
Stoją za zakazem po lewej stronie co widać na powiększonym zdjęciu.Kierowca w środku oczekuje.
kier 15/05/2018 15:15
Policjanci nie naruszyli treści znaku drogowego, jednakże stoją-parkują nieprawidłowo za blisko skrzyżowania .Parkować można wg przepisów ruchu drogowego w odległości 10m od skrzyżowania . Art. 49 ust. 1 pkt. 1 Zatrzymywanie pojazdu na przejeździe tramwajowym lub kolejowym na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania. Grzywna: 300 zł
Taxi 15/05/2018 18:59
I tu zarówno czytelnik jak i redaktor Gazety wskazali się niekompetencją i nieznajomością przepisów ruchu drogowego. Samochód zaparkowano prawidłowo, ponieważ… jadąc z góry ulicy nie ma żadnego znaku ograniczającego parkowanie w tym miejscu (sic!) a kierowcę nie obowiązuje wyjście z auta, spacer na koniec ulicy i podziwianie znaków! . Samochód nie utrudnił ruch uliczny ani pieszych… nie zablokował np. wyjazdu z bramy ani dostępu do np. hydrantu… również odległość od końca łuku skrzyżowania wygląda na większą niż 6 m… Jednym słowem – wszystko OK. Problem polega na głupocie organizacji ruchu w tym miejscu polegającej na postawieniu zakazu parkowania … na dol (sic!), przy skrzyżowaniu, po prawej stronie, który to znak widoczny jest (i obowiązuje) wyłączne samochody jadąc tam z dołu. Czyli – ulica dwukierunkowa… jedziesz z góry – wolno parkować w tym miejscu… jedziesz z dołu – NIE! To nieprawidłowe oznakowanie bywa tam (właśnie) częstym pretekstem do wymuszenia bezpodstawnie mandatu (sic!) od takich ignorantów jak czytelnik i redaktor oraz zastraszeni kierowcy (sic!). Wystawiany tam mandat był wielokrotnie anulowany sądownie…
zak 16/05/2018 08:36
Co na powyższy artykuł policja . Kto ma rację?
Parkowanie? 16/05/2018 09:07
Parkowanie, postój czy zatrzymanie? Nie ma w przepisach czegoś takiego jak parkowanie samochodu, jest tylko zatrzymanie i postój. Postój, to pozostawienie auta i opuszczenie go na określony czas lub przebywanie w nim przez dłuższy czas. Natomiast zatrzymanie dotyczy chwilowego postoju, na przykład w celu zabrania pasażera lub wysadzenia go z auta. Dlatego też rozróżnia się znak zakazujący tylko postoju jak również zatrzymywania się i postoju. Teoretycznie i często w praktyce zatrzymać się można wszędzie, gdzie pojazd nie stwarza poważnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu i dla pasażerów tego pojazdu. Przepisy mówiące o zatrzymaniu się i postoju uwzględniają sytuacje nadzwyczajne, czyli awarię pojazdu czy też nietypową sytuację drogową. Wówczas po spełnieniu kilku warunków, m.in. oznakowania samochodu, auto można zostawić na możliwie najkrótszy czas również w miejscach niebezpiecznych, np. na autostradzie czy w tunelu. Odległości minimalne Tego uczą przepisy, ale rzadko mówią o tym znaki. W odległości 10 m od przejścia dla pieszych auta postawić nie wolno i nie musi tu być zakazujących tego znaków. Nie dotyczy to jednak drogi jednokierunkowej o przynajmniej dwóch pasach ruchu. Odległość 10 m dotyczy również parkowania samochodu przed i za skrzyżowaniem, a także przed przednią częścią znaku lub sygnału drogowego, jeżeli pojazd zasłania dany znak. https://autokult.pl/28872,jak-nie-mozna-parkowac-samochodu,all
Oświadczenie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie: Informujemy, że na podstawie doniesienia medialnego, w postaci opublikowania przez Państwa zdjęcia, zostanie wszczęte postępowanie mające wyjaśnić czy kierowca radiowozu popełnił wykroczenie. Musimy jednak dzięki Państwa uprzejmości dotrzeć do oryginalnego zdjęcia i jego autora, by prócz innych okoliczności, ustalić czasokres zaistniałej sytuacji, niezbędny nam do wykluczenia przedawnienia sprawy.
mec. 17/05/2018 18:34
Zgodnie z opinią eksperta os. organizacji ruchu drogowego - o ile samochód jechał z góry od strony ul. M S-Curie - to kierowca nie popełnił wykroczenia parkując samochód w tym miejscu. Jeśli zaparkował jadąc z dołu - ul. Wyzwolenia - ta obowiązywał go zakaz...

DODAJ KOMENTARZ

lub utwórz swój profil
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.

Polecane firmy

Reklama konta firmowego